Duvardan Duvara Halı

Duvardan Duvara Halı

Yazar: Uğur Zemin Okunma Sayısı: 4070 Yayınlanma Tarihi 01 Aug 2017 Yorum: 0

En Uygun Halıyı Nasıl Seçebilirim

Dinarsu, değişik kullanım amaçlarına ve bütçelerine uygun çeşit ve renklerde halı üretmektedir. Seçimlerinizde yetkili ve deneyimli geniş bayi teşkilatlarımız sizlere her zaman yol gösterici olacaktır.

Halı seçiminde dikkat edilecek hususların başında seçilecek ürünün kullanım amacına uygunluğu gelir. Bunu renk seçimi takip eder. Dinarsu halılarının renk haslığı vardır. Güneş ışınlarından etkilenmezler.

Seçtiğiniz ürünün teknik özelliklerini okuyunuz.
Seçiminizi yaparken; amaca uygunluk konusunda, satış mağazası yetkililerinden yardım isteyiniz. Kullanım yeri ve amacınız ürün tipini belirlemede önemlidir.

Halımı Uzun Yıllar Kullanmak İçin Nasıl Temizlemeliyim

Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde temizliği günlük periyotta elektrik süpürgesi ile yapmak, ayrıca daha uzun periyotlarda da profesyonel temizlik yaptırmak gerekir.

Bu temizlik sırasında dövme, çırpma gibi sert darbelerden ve zararlı kimyasallardan kaçınılmalıdır. Elektrik süpürgesi ile temizlik halının tüylerinin yönüne paralel ve yavaş hareketlerle yapılmalıdır. Halının üzerindeki lekeler ve döküntüler anında ve doğru şekilde müdahale edilirse giderilebilir. Leke, hemen elektrik süpürgesinin en küçük ucu ile en yüksek emiş seviyesinde emilmeli, yada fazlalığı sert bir kaşık veya keskin olmayan bir bıçak ile alınmalı, lekenin cinsine göre kullanım kılavuzunda önerilen leke çözücüler yardımıyla, belirtilen uygulamalar kapsamında temizlenmeli ve sonra mutlaka durulanmalıdır. Nemin fazlası elektrik süpürgesi ile veya emici bir bez yardımıyla tamponlanarak alınmalıdır. Aksi takdirde nemli ve/veya şampuanlı kalan yer daha fazla kir tutar.

Temizlikte fazla şampuan ve su kullanımından kaçınılmalıdır.

Eğer bir leke çıkarıcı kullanılması gerekiyorsa, önce halının görünmeyen bir köşesinden denenmelidir. Temizlik malzemeleri seçilirken içeriği belli olmayan yada ciddi bir firma garantisi içermeyen markalar tercih edilmemelidir.

Çoğunluk basit lekelerin temizliğinde kaliteli bir halı şampuanı yeterli olabilir. Temizleme işleminin sonunda havlar dik duracak şekilde fırçalanmalıdır. Kesinlikle halılar yıkanmamalıdır. Yıkanmış ya da herhangi bir nedenden dolayı ıslanmış ise hızlı ve düzgün şekilde kurutulmalıdır. Halıların yıkanması ve/veya su basması hallerinde halının deformasyonu ile ilgili tüketici hak talep edemez.

Uzun süre eşya altında kalan kısımların ezilmesini önlemek için eşyalar zaman zaman yer değiştirilmeli i sivri uçlu ayakların altına bir pet konulmalıdır. Halı uzun süre direkt güneş ışığı ile temas ettirilmemelidir. Soba, radyatör v.b. zarar verici yüksek sıcaklıklarla yakın temas ettirilmemelidir. Halının havlarının, buklelerinin yönü kullanıldığı mekandaki insan trafiğinin yürüme yönüne paralel olmalıdır.

Gölgelenme (Shading): Üretimden kaynaklanan bir hata değildir. Çoğunlukla zeminin düzgün olmaması nedeniyle halı yüzeyinde ışığın optik olarak farklı yansımasına paralel gölgelenmeye yol açtığı belirlenmiştir. Nadiren oluşan bu gölgelenme üretin hatası olmayıp garanti kapsamı dışındadır. Halının kullanılan ve kullanılmayan yerleri arasında fark olması kaçınılmazdır. Düzenli bakım bu olumsuz görüntünün ortaya çıkmasını geciktirir.

Ham madde cinsine bağlı olarak hav çıkması olağandır. Düzenli yapılan süpürme işlemi ile ve zaman içinde bu durum azalacaktır. Ürün tasarlanırken hav çıkmayan ürünler de olduğu da unutulmamalıdır. Tam anlamıyla lekelenmez özellikte halı üretimi mümkün değildir. Herhangi bir lekeleyici madde halıya döküldüğünde hemen ve uygun şekilde müdahale edilmez ise renkte ya da halı yüzeyinde deformasyon kaçınılmazdır.

Zorlu Kirler Veya Su Basması Sonucu Ne Yapmalıyım

Halınızın yıkanması ve su basması durumunda, (suyun cinsi ne olursa olsun) halınız garanti kapsamından çıkar yapılacak ilk iş doğru temizleme şirketini bulup halınızın hem üstünü hem de altının kurutulmasını sağlamaktır.

Ağır eşyaların altında oluşabilen hav ezilmesi durumunda tercihen dövücü tip elektrik süpürgesi veya fırçası ile süpürünüz.

Halınızı doğrudan güneş ışınlarına maruz bırakmayınız.

Elektrik süpürgesi veya diğer metotlarla basit toz veya topraklardan kaynaklanan kirlerin temizlenmesinde çok iyi neticeler alınabilinir. Ancak yemeklerin yağlı buharı ve dışarıdan ayakta taşınan yağ ve toprak parçacıkları zamanla havın içine girip lifleri zedeleyebilir ve bozulmasına neden olabilir. Bu halınızın renklerinin bozulmasından değil yağ tabakasının havı kaplamasındadır. Bu nedenle yılda bir kez iyi referansları olan profesyonel bir temizlik şirketi tarafından temizlenmesi halınızın ömrünü uzatacaktır.

Duvardan Duvara Halı Döşetirken Nelere Dikkat Etmeliyim

Döşemeyi bilgili ve deneyimli elemanlara yaptırınız.
Döşeme işlemi bu konuda bilgili ve deneyimli elemanlara yaptırılmalıdır. Seçilecek döşeme şeklinin şartlarına uyulmalıdır. Parti arasındaki parti renk numaralarının aynı olmasına dikkat edilmelidir. Döşeme esnasında halı fazla gerdirilmemelidir. Ek yerleri ve duvar kenarlarında açılma yapabilir.

Taşımada Dikkat Edilecek Hususlar
Duvardan duvara halılar her ne şekilde taşınırsa taşınsın ( asansör, merdiven dahil ) asla katlanmamalı ve kırılmamalıdır. Katlama ve kırılmalar ileride potlukların oluşmasına neden olabilir.

Döşenecek Zemin Şartları
Halı döşenecek zemin düzgün olmalı, rutubetli olmamalı ve zeminde kimyevi artıklar bulunmamalıdır. Zemindeki hatalar döşenecek halıyı olumsuz yönde etkiler.

Halı kaplanacak yerlerin mevcut zemin kaplamalarının, halı döşenmeden önce iyice incelenerek kaplama için uygun olup olmadığı tespit edilmelidir. Halının döşeneceği ortam temizlenmiş, rutubetsiz olmalıdır. Rutubetli zemine döşenen halınız çekme ve koku sorunu yaratabilir.

Döşeme
Halı döşenirken oda ısısı 18/35 º C ve nem oranı % 10-65 olmalıdır. 
Döşenecek halıda katlanma ve buruşmayı önlemek amacıyla halı rulosu açılarak taze havayla teması sağlanmalı ve bu şekilde bir süre dinlenmeye bırakılmalıdır. Halı döşeneceği ortama mümkünse 24 saat önce getirilmelidir.

Üretimde, partiler arasında doğal nedenlerle, ufak ton farklılığı olabilir. Lotları farklı olan halılar yan yana döşenirse görünümü bozulabilir. Lot numaraları her ürünün üstünde barkod etiketinde bulunmaktadır. Sipariş verirken satıcınızı bu konuda uyarın.

Halıyı yere yapıştırmak için kullanılan tutkal ile ilgili ürünler sağlığa zararsız olanlardan seçilmelidir. Yerden ısıtmalı zeminlerde, keçeli gerdirme döşeme tekniği kullanılmalıdır. Ek yerleri özenle birleştirilmelidir. (ekleme bandı veya yapıştırıcı ile) Kapı girişlerine çıtalar konmalıdır. Halı trafik yönüne paralel döşenmelidir.

Uygun döşemenin, halınızı ürün özelliklerini muhafaza etmesi açısından büyük önem taşır. Dolayısıyla overlok yapılarak, kenarları elle işlenerek v.b. şekilde kullanılan halılar garanti kapsamından çıkar.

Halı Bakımını Nasıl Yapmalıyım

Halı bakımı ve halı temizliği birbirinden farklı işlemlerdir. Bakım halının elektrik süpürgesi ile düzenli olarak süpürülmesidir. Yaya trafiği yoğun olan yerler daha sık aralıklarla süpürülmelidir. Bu sayede halının her zaman temiz ve iyi görünümlü kalması sağlanır. Halıların yıpranmaması için büro tipi tekerlekli koltukların altına koruyucu konması tavsiye edilir.

Halımı Temizlerken Nelere Dikkat Etmeliyim

Temizlik işleminde kullanılacak malzemenin çok iyi bilinmesi gerekir. Sabun oranı çok düşük olması kaydıyla beyaz sabun kullanılmalı ve çok iyi durulanmalıdır.

Genelde Halı şampuanları tercih edilmelidir. Kullanılan su miktarı halı tabanını ıslatmayacak şekilde ayarlanmalı, halılar tamamen kuruyuncaya kadar kullanılmamalıdır.

Halıların periyodik bakımı profesyonellere bırakılmalıdır.

Leke temizleme yöntemleri
Halınız leke olduğunda hızlı hareket eder, leke kurumadan temizliğe başlarsanız lekeyi bütünüyle çıkarabilirsiniz.

Halılarımızda oluşan lekeleri nasıl çıkarabiliriz...
Yüzeydeki katı kısmı dağıtmadan alın. Kalan sıvıyı emdirin. Kullanım kılavuzundan ilgili temizleme metoduna bakın. Metodun uygunluğunu küçük bir noktada test edin.

Lekeli bölgeye uygulayın. Sürtmeden temizleyin. Gerekirse diğer alternatifleri uygulayın. Temiz suyla durulayın. Kalan ıslaklığı emdirin. Islak bölgeye basmayın.

Lekeleri daima kenardan ortaya siliniz. Silme işlemine leke kayboluncaya kadar devam ediniz.

Benzer Konular