Zemin kaplaması yapılacak alanın veya alanların ölçülerinin doğru alınması son derece önemlidir. Doğru ölçü almak sonradan meydana gelebilecek ve geri dönülmez hatalardan sizi koruyacaktır. 

Bu noktada ölçülendirme işlemini ikiye ayırmak gerekir. Birincisi laminat parke gibi bir malzemeyle kaplanacak alanın ölçülerinin alınması. Bu tarz ürünler belirli paket ölçülerinde olduğundan geri dönülmez hata yapma şansınız daha azdır. Çünkü hatalı ölçü alınsa bile en fazla bir kaç paket daha ilave edilir veya fazla alınmış malzeme geri iade edilebilir. Yanlış ölçü size sadece zaman kaybettirecektir. Laminat parke satın alacaksanız eğer, her bir alanın en ve boy ölçülerini 3-5 cm pay ilave ederek bir yere not edin. Ölçüm yaparken duvarın yamuk gelebileceğini düşünerek birkaç noktadan ölçü alın. Malum en ve boy ölçülerinin çarpımı size alanın m2 cinsinden değerini verecektir. Ama burada ayrıca kenar süpürgelikler için çevre hesabı da yapmamız gerekir. Çünkü çevre hesabı ile alan hesabı birbirini pek tutmaz. Daha açıklayıcı olmak adına bir örnekleme yapmak gerekirse aşağıdaki ölçülerde üç alanı laminat parke ile kaplayacağımızı varsayalım;

1- Salon 4,5 mt * 7 mt (Alan = 31,50 m2 / Çevre = 23 mt)

2- Koridor 1 mt * 10 mt (Alan = 10 m2 / Çevre = 22 mt)

3- Oda 3,20 mt * 4,50 mt (Alan = 14,40 m2 / Çevre = 15,4 mt)

Toplam Alan = 56 m2 Toplam  Çevre = 61 mt) - Bu örnekte çevre süpürgelik ölçüsü daha fazla çıkmıştır ama tam tersi de olabilir. Sipariş verirken bu iki değeri bilmek ve ona göre malzeme almak en doığrusu olacaktır.

Ölçü alırken çok çok daha hassas olmamız gereken diğer ürün grubu ise kesilerek satılan halı, pvc rulo, suni çim halı gibi ürünler. Bu ürünlerden birini sipariş etmek istiyorsanız ölçü alırken bir kaç kez kontrol etmenizde büyük fayda var. Kesilerek satılan ürünlerin (rulo halinde olurlar) tamamında rulo enleri sabit bir rakamdır. Üretim şekline göre genellikle duvardan duvara halılar ve suni çim halılar 4 mt, PVC rulo ürünler 2 mt olurlar. Bunlar fabrika çıkış verileridir ve markaya göre elbette değişiklik gösterebilir. En azından bizim sattığımız ürünlerde rulo enleri bu şekildedir.

Kesilerek satışı yapılan ürünlerde değişim  / iade imkanı bulunmamaktadır.

3,60 mt * 5 mt = 18 m2 olan bir alanı duvardan duvara halı ile kaplayacağınızı varsayalım. Ekran başına geçtiniz ve açıklamaları gözden kaçırarak 18 m2 halı aldınız diyelim. Halının rulo eni sabit 4 mt olduğundan 4*4,50 = 18 m2 malzeme kesilip gönderilecektir. Ama bu ölçülerde bir halı sizin kaplamak istediğiniz alana uymayacaktır. Sonradan ekleme yapmak hoş olmayacaktır. Aslında 3,60 olan ölçüyü 4 mt olarak kabul edip, 4 mt * 5 = 20 m2 malzeme alırsanız bir kenardan 40 cm fazlalığını kesip sıkıntısız kullanabileceksiniz. Kesilerek satılan malzemelerde fire çıkması neredeyse kaçınılmazdır.


En doğrusu dikkatli bir şekilde alınmış alan ölçülerini en azından telefonla veya mail yoluyla bize bildirmeniz durumunda en doğru miktarlı malzeme almanızı sağlayabiliriz. Çekinmeden arayabilirsiniz.