PİYASA FİYAT ARAŞTIRMASI YAPMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER

 1. Mekanın ölçülerini kendiniz alın ve bir kenara yazın. Daha sonra alanın en ve boy ölçülerini yazarak m2 hesabı çıkarın. Yine aynı şekilde bu seferde en ve boy ölçülerine göre çevre hesabını yapın. Kapı adedi ve paylarını çevre hesabından düşün. Toplam m2 hesabı laminat parke ve alt taban kaplaması içindir. Çevre hesabı ise süpürgelik miktarı için lazım olacak. Unutmayın parke ve süpürgelik döşenirken bir miktar fire verecektir. Bu fire miktarı alan ne karışık olursa olsun en fazla %10 dur. Normal şartlarda %3-5 arasında değişir.
 2. Fiyat araştırması yaparken satıcıdan verdiği fiyatın detaylarını sorun. Örneğin parke tek başına ne kadar, süpürgelik tek başına ne kadar gibi. Burası önemlidir, çünkü iş sonunda cebinizden çıkacak parayı şekillendirir. Elinizdeki ölçülerle bunları hesapladığınızda sürpriz bir sonuç karşınıza çıkmayacaktır.
 3. Kafanızda bir veya birkaç marka belirleyin, renk seçimini sonraya bırakın. Laminat parke markası belirlerken, kullanıcı yorumları, üreticinin bilinirliği, garanti koşulları, markanın sahip olduğu TSE, İSO gibi belgelere bakın. Çok fazla marka belirlemek bir süre sonra kafanızı karıştıracaktır, çünkü her satıcı kendi sattığı ürünün diğerlerine göre daha kaliteli olduğunu söyleyecektir.
 4. Üretimden sonraki ilk perakende satış noktasına ulaşmaya çalışın. Üreticiler ve bölge dağıtım depoları direkt satış yapmaz. Onlara bağlı alt bayiler birinci basamaktır. Birde asıl işi olmadığı halde, dükkanının bir köşesine parke standı koyup satış var. İşte böyle bir yerden ürün satın aldığınız zaman, bir kaç kademe fazla kar marjı ödediğinizi unutmayın.


LAMİNAT PARKE MODEL VE RENK SEÇİMİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 1. İster konut için olsun, ister yoğun kullanılan okul, ofis gibi bir yer. Her türlü kullanım amacına uygun bir parke mutlaka vardır. Ev için alıyorsanız eğer, 31. Sınıf AC3 kalitesinde bir ürün işinizi görecektir. Daha dayanıklı olan 32. Sınıf AC4 kalitesinde bir ürünü de bu aşamada satın almanızda hiçbir mahsur yoktur.
 2. Parke rengi olarak mekana uyum sağlayabilen bir renk tercih edin. Bu aşamada, kapı ve duvar rengi, alanın büyük veya küçük olması, mobilya renk durumu gibi etkenler önemlidir. Satıcılar genelde elinde çok stoğu bulunan ürünleri ön plana çıkarır ve o rengin son zamanlarda çok moda olduğunu söylerler. Bu konuda en iyisini siz bilirsiniz. Koyu renkli parkelerin mekanı ufalttığı, temizliğinin nispeten daha çok zaman alacağını ama çok zengin gösterdiğini bilin. Aynı şekilde çok açık renk parkelernde tabiri caiz ise kıl düşse gösteren ama hem alanı olduğundan daha büyük ve aydınlık gösterdiğini göz önüne alın.
 3. Son yıllarda derzli parke üretimi oldukça arttı. Bunun sebebi (bizce) parke ek yerlerinin ister istemez zamanla belirgin hale gelmesi ve çirkin durmasını engellemek. Eskiden laminat parkeler tek parçalı (plank), iki parçalı ve 3 parçalı desenler şeklinde çıkardı. Şimdilerde ise yarısında fazlası plank şeklinde üretiliyor ve meşe tonları ağırlıkta. Meşe parke tonlarının huzur verdiği bir gerçek. Yanlış bilinen bir durumda bu derzlerin zaman içinde kirleneceği ve kötü görüntü oluşturacağıdır. Bu doğru değildir, parke ne kadar eskir ise derz kısmıda aynı yoğunlukta eskiyip kirlenecektir.
 4. Parke kalınlığı olarak uzun zamandır 8 mm kalınlık ağırlıkta olmakla birlikte 12 mm e kadar üretimler mevcut. Evinizde örneğin eski ama sağlam bir ahşap döşemenin üzerine laminat parke yaptıracaksanız, 6 mm olanını dahi seçmenizde bir mahsur yok.


SATIN ALMA AŞAMASI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 1. Satıcı ile mutlaka ayrıntılı malzemeleri gösterir bir sözleşme yapın. Çoğu laminat parke sözleşmesinde örneğin 50 m2 şu marka / renk parke * 40 TL = 2000 TL diye yazar. Ayrıntılı malzeme ve fiyat dökümlü bir sözleşme isteyin.
 2. Montaj yapılacak alanın satıcı tarafından önceden görülmesini isteyin. Çünkü o aşamada size sorulmadığı için (belki de özellikle sorulmamıştır) vermediğiniz bazı bilgiler olabilir. Örneğin alan eşyalıdır ve satıcı montaj sırasında bu eşyaları kaldırıp indirmek için bir ücret isteyebilir. Ya da kenarda eski süpürgelikler vardır, bunların sökülmesi için ek bir ücret isteyebilir. Bu tip ekstra işlemler için elbette bir bedel talep etmek çok acayip değildir ama tam döşeme öncesinde istenen bedel konusu can sıkıntısı yaratabilir.


MONTAJ SIRASINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 1. Yukarıda detaylara dikkat ederek bir parke seçtiniz ve bir firma ile anlaştınız diyelim. Montaj için ekip geldi ve işe başladı. Bu aşamada gelen ürünlerin miktarlarını bir yere not alın. Hasarlı olup olmadıklarına bakın. Kaç paket parke gelmiş, kaç adet süpürgelik gelmiş gibi. Zaten işini hakkıyla yapan firmalar siz aldırış etmeseniz bile bu bilgileri size verecektir. Sözleşmenizde yazan ürün ile gelen aynı mı yoksa bir benzeri mi diye mutlaka bakın. Çünkü siz A markası beğenmiş ve sipariş etmiş olabilirsiniz ama aynı renk ve desen de kalitesiz B markası gönderilmiş olabilir.
 2. Montajın başından sonuna kadar işleme refakat edin.
 3. Montaj bitiminde artan sağlam malzemeleri iade edin ve arada kalan miktarın sizin için kullanılmış olduğunu tespit edin. İşte toplam ödemeniz gereken miktar tam da bu kadardır.Ne eksik ne de fazla.


Bunlara ilaveten

Fatura almamazlık etmeyin.  Bunu bir fiyat indirme konusu yapmayın. Unutmayın fatura demek aynı zamanda bu ürünün garanti belgesi demektir.

Mutlaka ileride oluşabilecek bir tadilat veya hasar için bir paket fazla ürün satın alın ve bu paketi yatay olarak rurubet görmeyen bir yerde saklayın. Çünkü ileride bu desen üretillmeyecek olabilir ve bir paket hatta bir kaç panel için bile komple parkelerinizi değiştirmek zorunda kalabllrsiniz.