Suni Çim Halı

Suni Çim Halı

Yazar: Uğur Zemin Okunma Sayısı: 7690 Yayınlanma Tarihi 01 Aug 2017 Yorum: 0

Nerden Çıktı Bu Suni Çim

Doğal çimin bakım maliyetleri, kullanım sıklığının fazla olmaması, gölgelik gibi alanlarda büyütme zorluğu, kelleşme gibi görsel sıkıntılar, su kaynaklarının giderek azalması ve tüm yıl boyunca kullanım zorluğu gibi sebeplerle, son yıllarda popülerliği giderek artan suni çim halı tüketicileri kendine çekmeye devam ediyor.

Kaç Çeşit Suni Çim Halı Üretiliyor

Temel olarak iki çeşit suni çim halı üretimi vardır.

Birincisi futbol sahaları gibi ağır spor yapılacak alanlar için üretilen ürünler (bu ürünler özel amaçla yapıldığından ve yapılacak spora göre katı döşeme işlemleri ve alt yapı yapımı gerektiren ürünlerdir - Bizde satışı yoktur)

Diğer grup ise dekorasyon / peyzaj amaçlı üretilen suni çim halılardır. Sıkça karşılaştığımız bir soruda tüm suni çimlerin aynı kategoride değerlendirilmesi sonucu, örneğin halı saha uygulama aşamalarının dekorasyon amaçlı suni çimler içinde geçerli olacağı noktasındaki yanlış algıdır. Halı saha yapılırken altyapı drenaj kanalları, çevre hatıl betonlama gibi bir dizi inşaat işlemleri yapılmaktadır. Dekorasyon amaçlı suni çimlerde ön hazırlık çok daha basit ve daha az maliyetlidir. Çoğu zaman ön hazırlığa gerek dahi kalmaz. 

Zemin Nasıl Olmalıdır

Dekorasyon / peyzaj amaçlı suni çim uygulamalarında önemli olan zeminin mümkün olduğunca düz ve yine mümkün olduğunca sert bir zemin olmasıdır. Toprak bir bahçede uygulanacak suni çim halılarda zeminin münkün olduğunca düzeltilmesi ve eğer çok yumuşak bir toprak ise silindir yardımıyla preslenlenmesi yeterli gelecektir. Beton, asfalt, ahşap gibi zeminlerde çukur varsa basit bir malzemeyle doldurulması yeterlidir.

Hangi Ürünü Tercih Etmeliyim

Beton, asfalt, ahşap gibi sert zeminlerde sitemizde görünen tüm çimleri tercih edebilirsiniz. Toprak gibi daha yumuşak zeminlerde ise 15 mm ve üzeri bir ürün almanız gerekir. Ayrıca bizde ve piyasada sıkça satılan düz dokuma, kıvırcık dokuma, 5-10 mm aralığındaki ürünler tek renk iplik ile üretildiğinden gerçek çim görüntüsünü tam olarak veremeyecektir. Yerde daha yapay bir yeşil görüntü verecektir. Gerçeğe yakın bir görüntü elde etmek istiyorsanız bir kaç farklı renk iplikten dokunmuş 15 mm ve üzeri olan naturel görünümlü ürünleri tercih edebilirsiniz. İnanın bazı ürünleri eğilip ellemedikten sonra yapay olduklarını dahi zor anlarsınız.

Montaj Nasıl Yapılıyor

Duvardan duvara halı döşeme işlemlerinin benzeri şeklindedir. Doğru ölçü almak önemlidir. Bizim ürünlerimizde rulo enleri 4 mt dir. Rulo uzunlukları 25-40 mt arasında değişmektedir. Ölçüye göre ek olacak ise, sadece ek yerleri birbirine tuttululur, diğer yerler serbest bırakılır. Yani tüm zemin tutkallanarak bu ürün sabitlenmez. Sebebi ise petrol esaslı bir ham maddeden üretildikleri için güneş altında bir miktar genleşme, gece veya gölgede ise daralma yapacaktır. Bu gözle görülmeyecek bir esneme payıdır ancak, alttan tamamen sabitlenmesi durumunda üst kısımda bir miktar buruşma yapabilir.

Bakım, Temizliği Nasıl Yapılır

En ideali -tabi mümkünse- elektrik süpürgesi ile vakumlanmasıdır. Bu mümkün değilse eğer basınçlı su ile yıkanabilir, sert bir süpürge ile süpürülebilir.

Sağlığa Zararı Varmıdır

Üretim sırasında kullanılan maddeler ve miktarları sıkı denetim altındadır. Firmamızda satılan her ürün bu koşulları sağlamaktadır, üreticileri bellidir. Ancak her üründe olduğu gibi piyasada içeriği belli olmayan, nerede üretildiği belli olmayan, kontrollerde kaçırılmış pek çok ürün satışını görmekteyiz. Bu konuda tavsiyemiz aldığınız yeri iyi seçmenizdir.

Benzer Konular